• EN

  • UA

  • EN

  • UA

  • EN

  • UA

  • EN

  • UA

Як фермеру отримати відшкодуванняза гуманітарне розмінування землі?Покроковий порядок дій та роз’яснення від експертів

Програма компенсації витрат за гуманітарне розмінування

На початку березня 2024 року депутати ухвалили рішення про спрямування коштів на компенсацію витрат на гуманітарне розмінування сільськогосподарських угідь. Це означає, що відтепер фермери можуть розраховувати на допомогу не лише від державних розмінувальників, а й укладати договір та винаймати підрядників серед приватних операторів протимінної діяльності. Головне, щоб оператор переміг у тендері через систему Prozorro.За повідомленнями держпосадовців, у бюджеті на цьогорічну програму компенсації витрат на гуманітарне розмінування закладено близько 3 мільярдів гривень.
Чиновники розраховують, що цей крок дозволить землевласникам якнайшвидше відновити сільськогосподарську діяльність, що має позитивно вплинути на економіку України, надасть можливість активного розвитку ринку гуманітарного розмінування в країні, а також сприятиме просуванню вітчизняних виробників обладнання для розмінування.Конкурентний тендерний відбір має суттєво зменшити ризик корупційної складової завдяки надійним заходам безпеки в процесі вибору переможця тендеру. 
Найкраща новина для фермерів полягає у тому, що Міністерство економіки України покриває з бюджету 80% витрат на розмінування землі. Замовник має оплатити виконавцю лише 20% від узгодженої в процесі тендеру суми.

Для кого діє програма компенсації витрат?

Ця система компенсації на гуманітарне розмінування діє для землевласників, території яких підпали під категорію небезпечних. Експертизу з цього питання проводять фахівці з нетехнічного обстеження територій (НТО).
Для чого проводиться нетехнічне обстеження територій?В ході проведення НТО експерти отримують та аналізують важливу інформацію про стан ділянки, яку необхідно розміновувати. На підставі цих даних приймається рішення щодо проведення подальших заходів з протимінної діяльності.Зокрема, під час нетехнічного обстеження:● визначається ступінь забруднення території вибухонебезпечними предметами;● встановлюються межі небезпечної території;● ділянці надається певний пріоритет у черзі на розмінування;● проходить збір та аналітика даних про нещасні випадки на ймовірно забрудненій землі;● прогнозуються наслідки та ризики від небезпеки забрудненної території в соціальній, економічній, екологічній, технологічній та інших сферах життєдіяльності громади.
Відшкодування від держави не отримають фермери з підсанкційними ділянками, землі з бенефіціарами-громадянами країни-загарбника, угіддя, що перебувають у стані банкрутства/ліквідації або мають непогашені борги перед державою. Фермери, які під час тендеру надали недостовірну інформацію, будуть змушені повернути отримані кошти.

Як подати заявку на розмінування?

1

Заявка до ДАР

Фермер подає заявку до Державного аграрного реєстру (ДАР). Відбувається первинна верифікація даних: підтверджується приналежність ділянки замовнику, уточнюється статус небезпеки від експертів з нетехнічного обстеження територій.Прийом заявок триває до 15.11.2024.

2

Перевірка документів

Центр протимінної діяльності проводить подальшу перевірку документів і даних про забруднення території. 

3

Тендер у Prozorro

Тендер через систему Prozorro.  З моменту подачі заявки до проведення тендеру відведено до 14 днів. На цьому етапі відбувається розрахунок витрат на розмінування, вибір переможців тендеру, резервування коштів на оплату послуг.

4

Оплата послуг з розмінування

Після визначення підрядника сервіс Prozorro має сповістити про завершені торги фермера-замовника і оператора-переможця. Тендер може тривати до 7 днів, підписання договору має відбутись продовж 5 днів після сповіщення учасників про завершення торгів.Після цього фермер має внести 20% від узгодженої суми на спеціальний рахунок протягом 5 днів. Мінекономіки оплачує 80% витрат.

5

Виконання заходів із розмінування

Оператор розмінування приступає до своїх обов’язків продовж 5 днів після резервування повної суми.

6

Звіт про виконання робіт

Після завершення робіт, оператор розмінування звітує в Центр протимінної діяльності, де проводиться перевірка документів та інспектування розмінованої ділянки з метою підтвердження надання послуг належної якості. 

7

Розрахунок з виконавцем

Після підтвердження від Центру протимінної діяльності, банк перераховує зарезервовану суму на рахунок оператора гуманітарного розмінування.