• EN

  • UA

  • EN

  • UA

  • EN

  • UA

  • EN

  • UA

Розмінування полів
та територій України, досвід та стан

Розмінування полів України

Україна, подібно багатьом іншим країнам, що зазнали воєнних конфліктів на своїй території, стикнулася із гострою проблемою масштабного замінування територій. Розмінування полів в Україні стало надзвичайно важливою справою, адже це впливає на безпеку місцевих громад, екологічну ситуацію, розвиток регіонів та аграрний сектор.

Розмінування полів України

Досвід інших держав у розмінуванні

Інші країни, які пережили воєнні конфлікти, розглядають розмінування як ключовий етап відновлення. Наприклад, Хорватія впровадила інноваційні технології, такі як дрони та сучасні сенсори. Війна за незалежність цієї країни у 90-роках залишила по собі численні заміновані території, і країні знадобилося понад 20 років, щоб розмінувати землі, не зважаючи на те, що в процесі очищення брали участь як державні, так і приватні організації, обрані за допомогою тендерної системи.Саме в Хорватії за рік після того, як війну було завершено, уряд ухвалив закон про гуманітарне розмінування. Насправді, це був перший у світі закон такого роду. Згодом було створено Хорватський центр з розмінування, головною задачею якого були: сертифікація операторів, визначення завдань розмінування, оцінка проведеної роботи та контроль якості. За словами сучасних експертів, саме хорватська модель розмінування є найбільш вдалою. Боснії і Герцеговині спочатку вдалося досягти значного прогресу завдяки співпраці між урядом та міжнародними організаціями. Після війни на початку 90-х вони впровадили комплексну програму, до якої входили: ручне розмінування, використання сучасних технологій та інформування і навчання населення громад про мінну безпеку. Проте, на жаль, говорити про успіх у розмінуванні країни не доводиться: державі не вистачило грошей на реалізацію програми з очищення територій. За словами Світлани Тріфковіч, PR-менеджерки Центру з розмінування Боснії та Герцеговини (BHMAC), усі землі, на яких мешкають люди, розміновано, проте навколишні пасовиська, ліси, городи ще й досі залишаються небезпечними для пересування, про що свідчать попереджувальні знаки навколо.

Скільки грошей потрібно Україні на розмінування?

Стан замінування українських територій на сьогодні визначається в першу чергу необхідністю великих фінансових ресурсів. На 2024 рік у бюджеті України урядом було передбачено понад 2 млрд грн для розмінування, проте цієї суми явно недостатньо, зважаючи на обсяг нинішніх завдань та масштаби проблеми.Як повідомляє прес-служба Апарату Верховної Ради України, за підрахунками народного депутата, члена Комітету з питань аграрної та земельної політики Дмитра Соломчука, сума, якої потребує розмінування вітчизняних сільських господарств, становить на сьогодні приблизно $35-40 млрд.Нашими міжнародними партнерами і фондами, які активно долучаються до цієї задачі, у нинішньому році буде надано майже 100 одиниць техніки для автоматизованого розмінування. Така допомога має позитивно вплинути на процес розмінування полів та убезпечить саперів від небезпеки.Зважаючи на все вищезазначене, державі сьогодні вкрай важливо акцентувати увагу на активному залученні міжнародної допомоги та підтримки незалежних фондів і донорів для успішного вирішення проблеми розмінування українських територій.

сапер на замінованому полі соняшників

Розмінування в Україні

Для успішного розмінування необхідні ресурси, які включають в себе фінансові, технічні та людські складові. Для того, щоб умовно розмінувати поле необхідно розглядати різні методи протимінної діяльності, такі як ручне розмінування, застосування сучасних роботизованих систем і техніки на основі штучного інтелекту. Окрім цього, важливо залучати до протимінної діяльності місцеве населення шляхом інформування та навчання з мінної безпеки, оскільки мешканці громад можуть стати важливим допоміжним фактором для успішного розмінування та попередження нещасних випадків.Відповідальність за розмінування повинна бути розділена між владою, армією, приватними операторами та міжнародними організаціями. Саме координація спільних зусиль грає важливу роль для успішного розмінування та мінімізації загроз.Серед здобутків останнього періоду, можна відмітити, що за січень 24 року сапери ДСНС, ДССТ та приватні оператори протимінної діяльності встигли обстежити більше 21 тис. га. керуючись оновленим планом розмінування.Згідно заяви Міністра економіки України Юлії Свириденко, нещодавно уряд оновив план заходів із розмінування земель сільськогосподарського призначення. Зокрема, було збільшено кількість територій, пріоритетних для повернення в експлуатацію господарств.

Розмінування полів України

Загрози замінованих територій

Замінована територія несе серйозні загрози для населення громад, тварин, громад, розвитку регіону та країни в цілому. Люди і тварини піддаються ризику травм та поранень, що може впливати на їхнє здоров'я та безпеку. Заміновані території також стають перешкодою для розвитку регіону та економіки, обмежуючи можливості інфраструктурного відновлення, міжнародних інвестицій, розвитку аграрного сектору країни тощо.Розмінування полів України – це завдання, яке вимагає комплексного підходу, спрямованого на забезпечення безпеки та відновлення деокупованих територій. Уряд країни та міжнародні партнери повинні спільно працювати для досягнення цієї мети та запобігання подальшим загрозам для людства та навколишнього середовища.