• EN

  • UA

  • EN

  • UA

  • EN

  • UA

  • EN

  • UA

В Україні починає формуватисяринок операторів розмінування

Наразі Україна – одна з найбільш замінованих країн світу, і за оцінками різних експертів на очищення територій може знадобитись кілька сотень років. Крім того, повне гуманітарне розмінування коштуватиме мільярди доларів і потребуватиме чимало техніки та спеціалістів. 

Тож, в Україні починають формуватися легальний і чорний ринок розмінування. Паралельно із сертифікованими операторами з платного гуманітарного розмінування, активно розвивається і підпільний ринок саперів, що часто призводить до трагічних випадків.За словами головнокомандувача Збройних Сил України Валерія Залужного, влітку минулого року окупанти щодня випускали по українських позиціях 40-60 тисяч снарядів, частина з яких не здетонувала. За різними оцінками, не спрацьовують до 20% випущених боєприпасів. Крім того, якщо росіяни тривалий час перебувають на певній території, то активно мінують навколишню місцевість, зокрема, ліси і поля.Через забруднення вибухонебезпечними предметами територій страждає не тільки лісництво і аграрна сфера, а й тваринництво. Відсутність безпечної землі для вирощування кормів змушує фермерів скорочувати поголів’я і скорочувати штат.
За словами начальника Управління екологічної безпеки і протимінної діяльності Міноборони Руслана Берегулі, держава поки не виділяє гроші на гуманітарне розмінування, тому його проводять за кошти іноземних донорів. Як наслідок, на безкоштовне розмінування утворилася черга. На нього можуть претендувати не всі фермери, адже оператори не працюють у 20-30-кілометровій зоні від лінії фронту.
До ретельної перевірки саперам кожного буквально метра звільненої землі, бізнес не може на ній працювати, проте гуманітарне розмінування – процес, який потребує значних витрат і часу; мало хто з фермерів чи аграріїв може дозволити собі оплатити послуги приватних сертифікованих операторів. Щоб не стояти в черзі на безкоштовне розмінування, дехто залучає саперів з чорного ринку, що напряму загрожує життю та безпеці громад, адже відомі випадки підриву тракторів після розмінування такими «фахівцями».Потреба у швидкому розмінуванні призвела до розквіту чорного ринку саперів. Гравці на ньому не змушують чекати, але і не несуть відповідальності за якість.
На противагу цьому явищу, активно формується і легальний ринок операторів з гуманітарного розмінування. Уповільнює вихід на ринок нових компаній складна і довготривала процедура сертифікації, що може сягати від 6 до 12 місяців. Проте кількість легальних організацій, що надаватимуть професійні послуги з розмінування, щороку зростатиме.
За матеріалами epravda.com.ua