• EN

  • UA

  • EN

  • UA

  • EN

  • UA

  • EN

  • UA

Розмінування України


Розмінування України є важливим питанням на сьогодні та залишиться таким на десятки років після нашої перемоги. Головним причинами тривалості процесу є висока вартість, нестача техніки та людських ресурсів, а також велика площа замінованих територій, яка за підрахунками фахівців сягає 174 тис. км². У зоні потенційної небезпеки — понад 6 млн людей.
Точні терміни розмінування всієї території України визначатимуться вже після закінчення воєнних дій та повної деокупації всіх територій суверенної України у кордонах 1991 року, однак першочергове розмінування, зокрема сільськогосподарських угідь, за оцінками експертів можна здійснити протягом 5 років.

Який процес розмінування в Україні

Згідно статистики, один сапер може очистити 15-25 м² на день, в залежності від особливостей рельєфу та концентрації вибухівки. Тож можна підрахувати: якщо у розмінуванні братимуть участь 500 саперних груп, воно триватиме сотні років. Забруднення території України настільки масштабне, що, за оцінками деяких експертів, операторам протимінної діяльності, які

Денис Шмигаль, прем’єр-міністр України, під час свого виступу на Міжнародній конференції донорів з питань розмінування України, що відбувся на початку осені 2023 у Загребі (Хорватія), виокремив чотири головні напрямки розмінування України, в яких наша держава потребує підтримки найбільше: інноваційні технології, нові виробництва з локалізацією в Україні, розмінувальна техніка та фахівці.

За оцінками Світового банку, розмінування України коштує від 2 до 8 доларів за квадратний метр. Якщо підрахувати, скільки коштуватиме повне розмінування протягом наступних 10 років, то вийде орієнтовно 37,5 млрд доларів.У держбюджеті України на 2024 рік заклали 2 мільярди гривень на гуманітарне розмінування.

Скільки часу потрібно на розмінування України?

Технологічні рішення для гуманітарного розмінування

Real-Time Kinematic

Прикладом інновації у протимінній діяльності є технологія RTK (Real-Time Kinematic). Вона дозволяє працювати з сигналами глобальної навігаційної супутникової системи та отримувати координати в реальному часі із точністю до сантиметру.Система спирається на мережу опорних GNSS приймачів, що коригують позицію, отриману через GPS, щоб забезпечувати максимальну точність.

Ця поправка передається за допомогою стільникового сигналу, а в разі його відсутності використовуються дані супутникової мережі.
За словами прем’єр-міністра, окрім інших впроваджень, Україна напрацьовує Стратегію та Національну програму протимінної діяльності. Її пріоритети включають розмінування критичної інфраструктури, приватних будинків, громадських об’єктів та сільськогосподарських угідь.

Скільки коштує розмінування України?

розмінування територій

наразі розміновують Україну, знадобиться 757 років для завершення місії. Проте попри консервативні оцінки у «сотні років», необхідні на очищення наших територій, процес розмінування можуть суттєво пришвидшити сучасні технологічні рішення.

Координування та план із конкретними адміністративними органами.Процес відбувається за погодженням із Міністерством оборони та відповідно до законодавства України щодо розмінування.Перший огляд території вважатиметься нетехнічним обстеженням, за висновками якого буде складено відповідний звіт. Потенційно небезпечні зони можуть бути виключені в результаті нетехнічного огляду. Юлія Казимирська: «Якщо не знайшли докази про наявність небезпечних вибухових предметів, то тоді надаються документи, які дозволяють виключити цю територію зі списку. Коли закінчується нетехнічне дослідження, починається технічне. Простими словами, це відбувається за допомогою вибраних інструментів знешкодження, таких як міношукачі. Одночасно з цим процесом може здійснюватися очищення території. Власне, очистка теж може відрізнятися. Все залежить від складності ділянки, яка визначається на етапі нетехнічного дослідження».Наприклад, може бути мінімальна територія, така як окреме поле, але і може бути зона бойових дій. На обох цих ділянках будуть застосовуватися різні методи та різний за швидкістю процес розмінування території. Як вважають експерти, мінні поля розмінувати набагато складніше.Одним із найважливіших кроків вважається зовнішній контроль якості. Тобто, територію неможливо передати у використання, якщо інспекція з контролю якості це не засвідчила. Таку перевірку здійснює Міністерство оборони. Держорган проводить власні перевірки, складає пакети документів, щоб передавати очищену та безпечну землю громаді.